Davlat mukofotlari hamda “Xalqlar do‘stligi” ko‘krak nishonini tantanali topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi
30 Jul, 2023 - 21:44
838
Jamoatchilik bilan aloqalar bo'limi (Axborot xizmati)
O‘zbekiston qadimdan do‘stlik va tinchlik, birodarlik va qardoshlik, bag‘rikenglik va hamjihatlik rishtalari ulug‘langan diyor sifatida jahonda shuhrat qozongan.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan 2021-yil 10-fevralda qabul qilingan qonunga asosan O‘zbekistonda 30-iyul sanasi Xalqlar do‘stligi kuni sifatida keng nishonlanmoqda.
Bugun yurtimizda 130 tadan ortiq millat va elat, 16 ta diniy konfessiya vakillari hamjihatlikda, bir oila farzandidek yashab, mamlakat taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shib kelmoqda. Yurtimizda 156 ta milliy madaniy markaz 38 ta do‘stlik jamiyatlari faoliyat ko‘rsatmoqda. Ular turli millat va elatlarga mansub fuqarolarning ezgu qadriyatlarini asrab-avaylash, urf-odat va an’analari bardavomligini ta’minlash, yosh avlodni millatlararo bag‘rikenglik ruhida tarbiyalashga munosib hissa qo‘shmoqda.
Milliy madaniy markazlar faoliyatini har jihatdan qo‘llab-quvvatlash, ular uchun keng sharoitlar yaratish masalasi milliy qonunchiligimizda ham o‘z aksini topgan. Ayni paytda grantlar, ijtimoiy buyurtma va subsidiyalar orqali ham ularning turli ilg‘or tashabbuslari faol qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Respublikamizda uchinchi bor bayram qilinayotgan ushbu sana munosabati bilan davlatimiz rahbari farmoniga asosan bir guruh hamyurtlarimiz Vatanimizning yuksak mukofotlari — orden va medallari bilan taqdirlandilar. Joriy yilning 29 iyul kuni poytaxtimizdagi “Interkontinental” mehmonxonasida ana shu mukofotlarni o‘z egalariga tantanali tarzda topshirishga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi. Unga turli vazirlik va idoralar, jamoat tashkilotlari, milliy madaniy markazlarning vakillari, yurtimizda millatlararo do‘stlikni mustahkamlashga munosib hissa qo‘shayotgan hamyurtlarimiz taklif etildi. Ushbu tantanali kun munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining O‘zbekiston xalqiga bayram tabrigi yo‘llanib, 26 nafar turli millat vakillari davlat mukofotlari bilan taqdirlandilar.
Tadbir ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining o‘rinbosari, Prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov Prezident Shavkat Mirziyoyevning bayram tabrigini o‘qib eshittirdi.
So‘ng O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Norboyeva va O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri Nurdinjon Ismoilov O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti farmoni bilan mukofotlangan turli millat vakillariga davlat mukofotlarini topshirishdi.
Qayd etilganidek, konstitutsiyamiz va qonunlarimizda O‘zbekiston Respublikasining barcha fuqarolari, millati, tili va dinidan qat’i nazar, teng huquq va erkinliklarga ega ekani muhrlab qo‘yilgan. Ularga o‘z madaniyati, an’ana va urf-odatlarini rivojlantirish uchun barcha sharoitlar yaratilgan.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashabbusi bilan mamlakatimizda millatlararo do‘stlik va totuvlik muhitini mustahkamlanishiga munosib hissa qo‘shgan mahalliy va xorijiy jismoniy va yuridik shaxslarning fidoyi mehnatini munosib taqdirlash maqsadida Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 1-iyundagi 335-sonli qaroriga asosan “Xalqlar do‘stligi” ko‘krak nishoni ta’sis etilgan.
Joriy yil 150 nafar yurtdoshlarimiz va xorijiy hamkorlar “Xalqlar do‘stligi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlandilar.
Bayram tadbirida yurtimizda millatlararo munosabatlarni mustahkamlashda qo‘shgan hissasi uchun OAV vakillari, do‘stlik jamiyatlari faollari va hamkor tashkilotlar xodimlaridan bir guruhiga shu mukofotlar topshirildi.
Qo‘mita raisi Rustambek Kurbanov yuksak mukofotga sazovor bo‘lganlarni samimiy muborakbod etib, bugun yurtimiz ravnaqi yo‘lida fidokorona mehnat qilayotgan hamyurtlarimizga katta muvaffaqiyatlar tiladi va yuksak mukofotlarni egalariga topshirdi.
Milliy madaniy markazlar va do‘stlik jamiyatlari vakillari shunday yuksak e’tiboga sazovor bo‘lishganidan davlatimiz rahbariyatiga chuqur minnatdorchiliklarini izxor etib, yurtimizda xukm surayotgan millatlararo totuvlik va bag‘rikenglikni ko‘z qorachig‘idek asrab avaylash kerakligi hususida fikr bildirishdi.

Состоялось торжественное вручение государственных наград и значка «Дружба народов».
Узбекистан издревле завоевал мировую известность как земля прославленной дружбы и мира, братства и сестринства, толерантности и солидарности.
Согласно закону, принятому 10 февраля 2021 года по инициативе главы нашего государства Шавката Мирзиёева, 30 июля широко отмечается в Узбекистане как День дружбы народов.
Сегодня представители более 130 национальностей и народов, 16 религиозных конфессий живут вместе, как дети одной семьи, и вносят достойный вклад в развитие страны. В нашей стране действуют 156 национально-культурных центров и 38 обществ дружбы. Они вносят достойный вклад в сохранение благородных ценностей граждан разных национальностей и этносов, обеспечение преемственности обычаев и традиций, воспитание молодого поколения в духе международной толерантности.
Вопрос поддержки деятельности национальных культурных центров во всех аспектах и ​​создания для них достаточных условий отражен и в нашем национальном законодательстве. На данный момент их различные передовые инициативы активно поддерживаются посредством грантов, социальных заказов и субсидий.
В связи с этой датой, которая в нашей республике отмечается уже в третий раз, согласно указу главы государства группа наших соотечественников была награждена высокими наградами нашей страны – орденами и медалями. 29 июля текущего года в столичном отеле «Интерконтиненталь» состоялось мероприятие, посвященное торжественному вручению этих наград их владельцам. На него были приглашены представители различных министерств и ведомств, общественных организаций, национально-культурных центров, соотечественники, вносящие достойный вклад в укрепление межнациональной дружбы в нашей стране. По случаю этого торжественного дня Президент Республики Узбекистан направил народу Узбекистана праздничное поздравление, а 26 представителей разных национальностей были награждены государственными наградами.
На церемонии открытия мероприятия заместитель руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан, пресс-секретарь Президента Шерзод Асадов зачитал праздничное поздравление Президента Шавката Мирзиёева.
Затем Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Норбоева и Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нурдинджон Исмаилов вручили государственные награды представителям различных национальностей, награжденным указом Президента. Республики Узбекистан.
Как уже упоминалось, в нашей конституции и законах записано, что все граждане Республики Узбекистан имеют равные права и свободы независимо от национальности, языка и вероисповедания. Им были созданы все условия для развития своей культуры, традиций и обычаев.
Известно, что по инициативе Президента Республики Узбекистан на основании решения Кабинета Министров от 1 июня 2021 года № учрежден знак «Дружба народов».
В этом году значком «Дружба народов» награждены 150 наших соотечественников и зарубежных партнеров.
На праздничном мероприятии эти награды были вручены группе представителей СМИ, активистам обществ дружбы и сотрудникам партнерских организаций за вклад в укрепление межнациональных отношений в нашей стране.
Председатель комитета Рустамбек Курбанов искренне поздравил обладателей высоких наград, пожелал больших успехов нашим соотечественникам, самоотверженно работающим сегодня на благо развития нашей страны, и вручил высокие награды лауреатам.
Представители национальных культурных центров и обществ дружбы выразили руководству нашей страны глубокую признательность за столь высокое внимание, а также высказали мнение, что царящие в нашей стране межнациональное согласие и толерантность необходимо беречь.